Něco o nás

 

Stále více lidí má problémy se zády, ale nemají výdrž se s bolestí poprat - cvičit a hýbat se

Máme všechno snadnější než naši předkové - nemusíme tolik fyzicky pracovat, máme dostatek jídla a méně pohybu, vysedáváme u PC a nemáme kompenzace. Máme  ale také více stresu a jsme unavení.  Více energie přijímáme než vydáváme.  Toto ale všichni víme! 

Co ale možná ne všichni víme, že je to hodně vážná situace a že  díky tomu si také zaděláváme i na interní nemoci, jelikož v našem těle  existují  tzv. vertebroviscerální vztahy - vztah mezi vnitřními orgány a páteří, resp. celým pohybovým systémem. 

Na pohyb těla je důležité nepohlížet pouze jako na pohyb jednotlivých svalů a kloubů, ale také na pohyb jednotlivých orgánů (např. srdce, plíce, ledviny atd.). Aby byly orgány zdravé a plnily optimální funkci, musí být schopny pohybu. A být také na svém místě, což díky špatnému držení těla není možné!

 Udržme své tělo v pohybu a bez bolesti, jelikož život je dlouhý a my si jej můžeme ještě hodně užít v aktivitě!

Cvičení Spirální stabilizace páteře je komplex cviků, které se dají cvičit od dětství do stáří. Moje 90tiletá teta tahá denně lano jen tak, že jej přitahuje. Můj skoliotický 82letý manžel cvičí denně několik vybraných cviků a dostává se tak do napřímení, čímž si ulevuje od bolesti a vydrží mu tento stav celý den. Tito dva jsou dobře naladěni a mají energii i na další věci, které zkrášlují život. 

Dobrá motivace, co říkáte?? Vaše Líba

Libuše Irsa Kojzarová
Libuše Irsa Kojzarová

 Já jsem si vždy myslela, že budu pracovat do smrti. Ale bolest zad mé plány přerušila a odešla jsem do řádného důchodu. 

Po tom, co jsem si s bolestí zad užila já sama, snažím se k ostatním lidem přistupovat s velkou empatií. Můj příběh je podobný mnoha lidem, nic výjimečného, ale ráda bych, aby to bylo varování pro ty, kteří ještě žádný problém s pohybovým aparátem nemají a ničí se jako jsem se ničila já. 

Díky tomu, že mě vždycky bavilo chodit do práce, tak jsem si vlastně předčasně zhuntovala tělo. A to navzdory tomu, že mám pohyb ráda - od mládí jsem chodila pravidelně cvičit, plavat, hrát volejbal, jezdila jsem na kole apod. Ale postupem času bylo toho správného pohybu méně a méně. Nebyl tzv. čas...

Největší pád začal v r. 2000, kdy jsem díky svému povolání trávila čas převážně v autě, na čas nehleděla a na své tělo jsem moc nemyslela. Po večerech jsem vysedávala u PC a řešila agendu. Tehdy mne ještě Nic nebolelo - bylo mi 48 let. 




První opravdu bolestivé šťouchnutí bylo v roce 2005 (to mi bylo 53 let), ale magnetická resonance neukázala žádné zvláštní problémy na páteři. Stačilo tedy pár cviků s fyzioterapeutem a bylo to zase v pořádku. Podruhé mne to šťouchlo na lyžařské dovolené a zase to spravila  injekce a masáž. A znova se záda v roce 2014, ale já dál jezdila autem, tahala těžké tašky a vysedávala u PC.  A najednou mne na jaře 2015 křuplo v tříslech. Nosila jsem totiž boty na podpadku a v ruce těžkou aktovku a notebook..  a najednou přišla bolest, která postupovala se shora dolu po straně stehna až ke kotníku. Nemohla jsem chodit, nic nosit. Ani malý nákup! Chvíli jsem s tím bojovala sama. Nakonec jsem skončila u lékaře a MR ukázala 5,5 mm výhřez ploténky v bederní páteři a  další nevratné změny na celé páteři! Našla jsem si tedy "svého" neurologa v Praze a docházela na  rehabilitaci. Bolest ale neustupovala nijak výrazně. Věděla jsem, že budu muset pravidelně cvičit i doma, ale potřebovala jsem něco, co by mne bavilo, protože mne to už nebavilo. Ztrácela jsem víru - nekonečný příběh.. 

 A pak jsem náhodou objevila cvičení SM systém - Spirální stabilizace páteře,  metodu MUDr. Richarda Smíška v Praze. Po několika individuelních hodinách terapie jsem cítila, že mi cvičení pomáhá a hlavně mě to baví. Myslela jsem přitom na své rodiče, kteří trpěli bolestmi zad a nijak to moc neřešili. Jen tiše trpěli a polykali prášky proti bolestem. Tak tohle bych nechtěla! 

Rozhodla jsem se pro rekvalifikační kurz cvičitele přímo u MUDr. Smíška. Proč? Pomůžu sobě a mohu pomoci i jiným lidem. 

Potřebovala jsem však naučit něco z anatomie. Objevila jsem Fisaf.cz - škola fitness profesionálů Praha a kurz pod názvem "Instruktor  zdravotní tělesné výchovy." - vzdělání ve třech úrovních: 1. - 3. stupeň.  Na podzim r. 2015 začal 1. stupeň -  základní kurz CORE (vyučovala se anatomie, výživa, cvičilo se atd.) a v prosinci v témže roce jsem už začala také dojíždět do Reha Smíšek Praha na kurzy. V březnu 2017 jsem zde  získala Osvědčení "Cvičitel zdravotní tělesné výchovy II. třídy" a od   FISAF jsem obdržela vytoužený certifikát v červnu 2018. Uf!

S mojí kolegyní Martou Srnkovou se stále dále vzděláváme a pilujeme své znalosti na kurzech v Rehabilitačním centru MUDr. Smíška, abychom našim klientům předaly co nejvíce a bylo jim dobře na světě. 

Na této cestě vzdělávání jsem se i sama na sobě přesvědčila, že cvičením lze mírnit i odstraňovat bolesti páteře, kloubů a různé další ortopedické obtíže, ale také předcházet daleko větším zdravotním problémům. Vím, že cvičením trénujeme i srdce, cévy a ostatní orgány. Je rok 2023 a mně bude 71 let. Mám 2 roky od vážné choroby, kterou jsem přežila a žiji nyní s jednou ledvinou. Přesto se  cítím se skvěle, denně cvičím a snažím se předávat energii i všem kolem mne. 

Velmi nás s Martou hřeje na srdci, že naše klienty cvičení baví a pomáhá jim. V kurzech panuje výborná přátelská atmosféra a někdy se nám ani z tělocvičny nechce domů. 

O metodě Spirální stabilizace páteře se více dozvíte na hlavních stránkách MUDr. Richarda Smíška - www.spiralstabilization.com





Cvičíme  proto, abychom nezůstali sedět navždy, jako ten chudák níže na obrázku! 



Certifikáty