Něco o nás

Libuše Irsa Kojzarová
Libuše Irsa Kojzarová

Je toho více, co chci sdělit - nedokáži můj příběh vyprávět  stručně. 

Vždy jsem si myslela, že budu pracovat do smrti. Ale bolest zad mé plány přerušila a odešla jsem do řádného důchodu. 

Po tom, co jsem si s bolestí zad užila já sama, snažím se k ostatním lidem přistupovat s velkou empatií. Můj příběh je podobný mnoha lidem, nic výjimečného, ale ráda bych, aby to bylo varování pro ty, kteří ještě žádný problém s pohybovým aparátem nemají a ničí se jako jsem se ničila já. 

Díky tomu, že mě vždycky bavilo chodit do práce, tak jsem si vlastně předčasně zhuntovala tělo. A to navzdory tomu, že mám pohyb ráda - od mládí jsem chodila pravidelně cvičit, plavat, hrát volejbal, jezdila jsem na kole apod. Ale postupem času bylo toho správného pohybu méně a méně. Nebyl tzv. čas...

Největší pád začal v r. 2000, kdy jsem díky svému povolání trávila čas převážně v autě, na čas nehleděla a na své tělo jsem moc nemyslela. Po večerech jsem vysedávala u PC a řešila agendu. Tehdy mne ještě Nic nebolelo - bylo mi 48 let. První opravdu bolestivé šťouchnutí bylo v roce 2005 (to mi bylo 53 let), ale magnetická resonance neukázala žádné zvláštní problémy na páteři. Stačilo tedy pár cviků s fyzioterapeutem a bylo to zase v pořádku. Podruhé mne to šťouchlo na lyžařské dovolené a zase to spravila to injekce a masáž. A znova se záda v roce 2014, ale já dál jezdila autem, tahala těžké tašky a vysedávala u PC.  A najednou mne na jaře 2015 křuplo v tříslech. Nosila jsem totiž boty na podpadku a v ruce těžkou aktovku a notebook..  a najednou přišla bolest, která postupovala se shora dolu po straně stehna až ke kotníku. Nemohla jsem chodit, nic nosit. Ani malý nákup! Chvíli jsem s tím bojovala sama. Nakonec jsem skončila u lékaře a MR ukázala 5,5 mm výhřez ploténky v bederní páteři a  další nevratné změny na celé páteři! Našla jsem si tedy "svého" neurologa v Praze a docházela na  rehabilitaci. Bolest ale neustupovala nijak výrazně. Věděla jsem, že budu muset pravidelně cvičit i doma, ale potřebovala jsem něco, co by mne bavilo, protože mne to už nebavilo. Ztrácela jsem víru - nekonečný příběh.. 

 A pak jsem náhodou objevila cvičení SM systém - Spirální stabilizace páteře,  metodu MUDr. Richarda Smíška v Praze. Po několika individuelních hodinách terapie jsem cítila, že mi cvičení pomáhá a hlavně mě to baví. Myslela jsem přitom na své rodiče, kteří trpěli bolestmi zad a nijak to moc neřešili. Jen tiše trpěli a polykali prášky proti bolestem. Tak tohle bych nechtěla! 

Rozhodla jsem se pro rekvalifikační kurz cvičitele přímo u MUDr. Smíška. Proč? Pomůžu sobě a mohu pomoci i jiným lidem. 

Potřebovala jsem však naučit něco z anatomie. Objevila jsem Fisaf.cz - škola fitness profesionálů Praha a kurz pod názvem "Instruktor  zdravotní tělesné výchovy." - vzdělání ve třech úrovních: 1. - 3. stupeň.  Na podzim r. 2015 začal 1. stupeň -  základní kurz CORE (vyučovala se anatomie, výživa, cvičilo se atd.) a v prosinci v témže roce jsem už začala také dojíždět do Reha Smíšek Praha na kurzy. V březnu 2017 jsem zde  získala Osvědčení "Cvičitel zdravotní tělesné výchovy II. třídy" a od   FISAF jsem obdržela vytoužený certifikát v červnu 2018. Uf!

Na této cestě vzdělávání jsem se sama na sobě přesvědčila, že cvičením lze mírnit i odstraňovat bolesti páteře, kloubů a různé další ortopedické obtíže. Vím, že cvičením trénujeme i srdce, cévy a ostatní orgány. A tím nám také bude celkově líp!

Kurzy SPS (SM-systém)  jsem za pomoci mé nejlepší kamarádky Dany Skočdopolové a dalších přátel - nynějších cvičenců otevřela hned  v květnu 2017 v České Lípě. Od ledna 2019 jsem svůj tým posílila ještě o jednu cvičitelku Martu Srnkovou.  Cvičíme nejen v České Lípě, ale i v Novém Boru ve Sklářské škole, kde mají 1  hodinu týdně pracovníci školy a 1 h týdně veřejnost. 

Velmi nás hřeje na srdci, že naše cvičence cvičení baví a pomáhá jim. V kurzech panuje výborná přátelská atmosféra. Důkazem toho je velká a pravidelná účast. Konečný stav v září 2019 činí 85 cvičenců, z toho 4 muži. 

O metodě Spirální stabilizace páteře se více dozvíte na hlavních stránkách MUDr. Richarda Smíška - www.spiralstabilization.com
Na konci roku 2019 jsme se s Danou Skočdopolovou rozdělily a zůstaly jsme tudíž jen s Martou Srnkovou. Danuška si jde svojí vlastní cestou a jako cvičitelka pokračuje se dvěma skupinami v Novém Boru v ZŠ nám. Míru. 

Já s Martou i nadále pokračujeme s preventivním cvičením Spirální stabilizace páteře  - cvičení pro zdravá záda a dále se v tomto oboru vzděláváme, jelikož ani jedna z nás není fyzioterapeutka. Cvičime  ve skupinách ve Sportovní nové hale v České Lípě (Sport Lípa) . V Novém Boru máme jednu skupinu cvičenců v pronajaté místnosti  ve Sklářské škole Wolkerova ul. 

Od února r. 2020 jsem získala další prostor o velikosti  50 m2 v budově České spořitelny v České Lípě, který jsem nechala zrekonstruovat tak, aby zde mohla cvičit nejenom malá skupina osob, ale mohli sem docházet i lidé na individuální výuku či terapii v jakémkoliv domluveném čase. 

Jenže přišel úder Koronavirus a vše se 16. března 2020 zastavilo! Co činit v tak těžké době? ....... Dále se vzdělávat,  čekat až se situace uklidní a být připravena na následky. Moje motto: "Co tě nezabije, to tě posílí!"

V květnu  se situace  trochu uklidnila a rozjelo se letní cvičení v přírodě. Marta mi moc pomáhala a jsem jí za to velmi vděčná. Samozřejmě jsme měly obě radost i z toho, že někteří o cvičení měli zájem.  Od září 2020 se zase kurzy rozjely, ale  vydrželo nám to   pouze jeden měsíc! Od 4. října se opět všechno uzavřeno! Všichni tu situaci známe a všichni jsme se s tou tvrdou realitou museli nějak smířit a poprat. 

Uvolnění jsme se dočkali zase až v letních měsících 2021 - odvážní za dodržení hygienických pravidel přišli cvičit na sportovní stadion Sport Lípa a já moc děkuji vedení Sport Lípa, že nám vyšlo vstříc. Ostatní cvičenci se odmlčeli. Ale chápu, že situace není vůbec jednoduchá a na nikoho se nezlobím. 

Je však důležité si udržet čistou hlavu a myslet na sebe! Duševní a fyzická hygiena je tou nejlepší zbraní!

Cvičení ale také pokračuje proto, abychom nezůstali sedět navždy, jako ten chudák níže na obrázku! Certifikáty